Jak dobrać moc grzejnika? Co brać pod uwagę przy doborze wielkości grzejników?
Planując zakup grzejników pokojowych czy łazienkowych zastanawiamy się jak dobrać ich moc aby nie była za mała w stosunku do kubatury pomieszczenia. Jest to decyzja o tyle ważna, że będzie miała duży wpływ na komfort przebywania w mieszkaniu w sezonie grzewczym. Błąd i niedoszacowanie może mieć także inne poważne konsekwencje.
Jak dobrać moc grzejnika aby zapewnić sobie komfort cieplny w mieszkaniu?
Odpowiedni dobór mocy grzejnika związany jest z wieloma czynnikami, które należy wziąć pod uwagę. Każdy z nich wpływa znaczącą na to jaką moc powinien mieć grzejnik.
Można kierować się zasadą wg. której na 1m2 pomieszczenie dobiera się 80-120 w zależności od izolacji termicznej budynku. Jeżeli zmieniamy grzejnik w salonie, kuchni lub łazience wg. tej tabeli można wstępnie dokonać wyboru mocy grzejnika.
Należy jednak pamiętać, że bez uwzględnienia szczegółów związanych z ociepleniem budynku, jego położeniem, stopniem i jakością przeszkleń i kilku innych czynników można się pomylić i wybrać grzejnik za małej mocy. Konsekwencje wyboru za małego grzejnika poczujemy już 1 zimy. Kiedy komfort cieplny w ogrzewanych pomieszczeniach będzie niewystarczający.
Generalnie zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi od 60 do 200W/m2.
W budynku z dobrą izolacją k = 0,3 W/m²K wyniesie 60 W/m2.W domach z ograniczoną izolacją k = 0,7 W/m²K wyniesie 90W/m2 dla domów bez izolacji z użytkowym poddaszem lub parterowych to zapotrzebowanie na ciepło będzie aż dwukrotnie większe i wyniesie 150/200W/m2.
Czynniki które mają istotny wpływ na dobranie mocy grzejników:
- Strefa klimatyczna
- Lokalizacja budynku
- Lokalizacja pomieszczeń w budynku
- Stopień przeszklenia
- Szczelność okien
- izolacyjność cieplna budynku
- Kubatura pomieszczeń
- Rodzaj pomieszczenia
- Temperatura wody w instalacji
Strefy klimatyczne w Polsce
Strefa klimatyczna w jakiej znajduje się budynek w oczywisty sposób ma wpływ nasze zapotrzebowanie na ciepło. W Suwałkach i Ełku gdzie jest najzimniej będzie to strefa V z temperaturą minimalną – 24°C, natomiast na wybrzeżu zachodnim mamy strefę I z temperaturą minimalną -16°C.
Lokalizacja budynku i pomieszczeń.
Lokalizacja budynku ma duży wpływ na koszty ogrzewania. Jeśli budynek stoi w miejscu osłoniętym od wiatru, między innymi budynkami lub w pobliżu lasu to jego wymagania i zapotrzebowanie cieplne będzie inne od takiego który stoi w tym samym regionie ale w terenie odsłoniętym narażonym na wiatry, zwłaszcza te północno wschodnie.
W analogiczny sposób powinno się rozpatrywać każde pomieszczenie w budynku umiejscowione w stosunku do najczęściej wiejących wiatrów. Pokój z 1, 2 lub 3 ścianami zewnętrznymi także będzie wymagał innego doboru grzejnika.
Stopień przeszklenia
Procentowa ilość przeszklenia w danym pomieszczeniu i jakość okien to kolejny czynnik, który musimy wziąć pod uwagę. Szczelność okien i ich parametry izolacyjne czyli współczynnik przenikania ciepła Uw ma duży wpływ na zapotrzebowanie energetyczne pomieszczeń. Okna 3 szybowe w porównaniu z 2 szybowymi mają super niski współczynnik Uw.
Izolacyjność cieplna budynku
Podobne parametry, które dotyczące okien czyli współczynnik przenikania ciepła dotyczą także ścian budynków. Tutaj określa się je wartością Uc. Grubość izolacji i materiał z jakiego zbudowane są ściany będę tutaj bardzo istotne. W domu pasywnym zapotrzebowanie na ciepło może spaść nawet poniżej 600W/m2. W starym domu bez izolacji może to być ponad 3 razy więcej nawet 200W/m2.
Kubatura pomieszczeń
Wielkość kubatury także trzeba brać pod uwagę przy doborze mocy grzejnika.
Zazwyczaj wysokość pomieszczenia wynosi od 2,5 do 2.8 m. Ale zdarzają się wnętrza jak poddasza które są wyższe nawet do 4m wysokości. Lub wnętrza loftowe z antresolą których wysokości często odbiegają od normy.
Rodzaj pomieszczenia
Garaż, korytarz, kuchnia, salon, łazienka. Każde z tych pomieszczeń mają inne zapotrzebowanie cieplne i inną temperaturę jaką ustawimy jako optymalną.
Temperatura wody w instalacji
Ostatnim czynnikiem jest temperatura wody w instalacji c.o.
Producenci grzejników moc katalogową najczęściej podają dla parametrów 75/65/20°C. 75°C to temperatura wody zasilającej grzejnik, 65°C to temperatura powrotu wody a 20°C to temperatura pomieszczenia. Grzejniki zasilane kotłami gazowymi powinny być dobierane do parametrów 55/45/20 °C.
Przyczynia się to do wielu błędów w doborze mocy grzejników. Jeżeli producent albo sklep internetowy nie podaje tabeli dla takich temperatur należy wtedy proporcjonalnie obliczyć moc z proporcji 75/55. Grzejnik o mocy 800W podana wg. tabeli 75/65/20°C dla pieców ustawionych na 45C będzie tak naprawdę dawał moc 588 W. Temperatura wody wychodzącej z pieca będzie inna w przypadku pieców na paliwo stałe a inna dla pieców gazowych.
Wybór grzejnika – jaki producent?
Na rynku mamy setki różnych producentów grzejników łazienkowych. Jakiego wyboru dokonać spośród tak szerokiej oferty. Po pierwsze doradzamy kupno grzejnika produkowanego w Polsce Ich stosunek jakości do ceny jest lepszy.
Najważniejszym argumentem przemawiającym za produktami z polskich fabryk takich jak Gorgiel czy Instal-Projekt jest wysoka jakość wykonania, zastosowanie dobrych stopów metali z niską zawartością węgla, dobrej jakości spawy i w końcu wysoka jakość farby. To wszystko ma wpływ na szczelność grzejnika i jego długowieczność.
Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie – jak dobrać moc grzejnika?
Wiemy już, że na pytanie jak dobrać moc grzejnika nie ma odpowiedzi bez szczegółowej analizy wszystkich wyżej wymienionych czynników. Projektanci i architekci projektujący system ogrzewania w domu lub mieszkaniu powinni brać je pod uwagę Jeżeli znajdziemy się w sytuacji, że trzeba będzie dobrać taki grzejnik bez konsultacji specjalisty to proponujemy wybór większego grzejnika. Jego moc zawsze można ograniczyć zaworem termostatycznym.
- Jeżeli szukasz grzejników dużej mocy do łazienki to polecamy grzejniki podwójne AK-DR
- Grzejnik pokojowy gwarantujący największą moc z naszej oferty to model Tubus 3